Homeopata-kurs zawodowy
Międzynarodowa Akademia Medycyny Komplementarnej
w Dąbrowie Górniczej
Organizuje kurs wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w zawodzie Homeopata
Rozpoczęcie naboru w Dąbrowie Górniczej - Kwiecień 2023r.
Zakończenie naboru 14.09.2023r - Decyduje kolejność zgłoszeń.
Pierwszy zjazd 16/17 Wzresień 2023r
Czas trwania nauki 1 rok - 12 zjazdów.
~85% kursu realizowana on-line
Prosimy nie dzwonić przed wcześniejszym szczegółowym zapoznaniem się z programem kursu.
MAMK została objęta Patronatem przez firmy: Pascoe, Sanum-Polska, Lehning, Holistic-Herbs.
Nazwa Homeopata
Kod zawodu: 323005
Po ukończeniu kursu można wykonywać zawód homeopaty i stosować terapię zgodnie z programem MAMK jako metodę wspomagającą leczenie konwencjonalne. (szczgóły na końcu opisu strony).
Oferta także kierowana do absolwentów MAMK - Naturopata. Absolwenci chcących poszerzyć swoje kwalifikacje/kompetencje zapisując się na kurs mogą korzystać tylko z zajęć z zakresu homeopatii, dotyczy to także opłat - w tym wypadku zaświadczenie/dyplom po ukończeniu będzie dotyczyć tylko zajęć rzeczywistych. Opłata za pierwszy zjad wynosi 650zł i opłata egzaminacyjna 400zł. Opłata za drugi termin egzamnu 400zł. Opłata za pozostałe zjazdy 450zł. Zajęcia rozpoczynają się jako pierwszy zjazd we wrześniu 2022r. , a zakończenie w sierpniu 2023r. Więcej informacji - prosimy o kontakt tel. 502 150 590
Terminy zjazdów dot. Dąbrowy Górniczej są podane na końcu opisu programu i zajęcia odbywają się w Muzeum Miejskim Sztygarka ul. Legionów Plskich 69. Istnieje także możliwość prowadzenia zajęć online nie tylko w przypadkach uniemożliwienia zjazdu z przyczyn od nas niezależnych.
REKRUTACJA: https://www.akademiamedycynykomplementarnej.pl/kategorie/rekrutacja
Program kierunku homeopata został opracowany przez Prezesa MSMK Andrzeja Podlasin przy współpracy z wykładowcami Akademii.
Zobacz nas na FB - https://www.facebook.com/akademia.homeopatii/
Opis zawodu:
Homeopata poprawia stan zdrowia człowieka (zgodnie z par.4 p1 Statutu MSMK) stosując homeopatyczną metodę terapii. Homeopata jest terapeutą w dziedzinie medycyny komplementarnej, a jego celem jest przywrócenie lub poprawa stanu zdrowia oraz propagowanie profilaktyki zdrowotnej. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, rozpoznaniu i analizie przyczyn dolegliwości oraz jej objawów dąży do poprawy stanu zdrowia pacjenta za pomocą terapii z wykorzystaniem preparatów homeopatyczch, antyhomotoksycznych oraz metod informoterapii (MPiPS). Homeopata stara się zmniejszyć lub zlikwidować objawy, skutki dolegliwości oraz konsekwencje uboczne leczenia alopatycznego, a także wzmocnić system odpornościowy organizmu i jego zdolności do samoleczenia..Homeopata zajmuje się osobą jako całością - holistycznym podejściem do zdrowia - rozumianym także, jako nieustanny proces odtwarzania dobrego samopoczucia w wymiarze fizycznym, psychicznym i społecznym; terapia duszy i ciała człowieka stanowiąca całościowe holistyczne podejście do życia i zdrowia. Leczeniem chorób zajmuje się medycyna alopatyczna-lekarz.
Zadania zawodowe:
Nawiązywanie kontaktu z pacjentem w celu określenia rodzaju dolegliwości i celu wizyty uwzględniając diagnozę lekarską, wyniki badań laboratoryjnych, opinie i konsultacje specjalistyczne ustala wspomagającą (uzupełniającą) terapię homeopatyczną.
Homeopata dobiera preparaty homeopatyczne, określa ich dawkowanie oraz okres stosowania. Monitoruje stan ogólny podczas konsultacji i wizyt kontrolnych. Modyfikuje terapię homeopatyczną stosownie do zmian stanu zdrowia pacjenta uwzględniając wyniki i diagnozę lekarską .(na podstawie Informacji MPiPS).
Link do opisu zawodu homeopata na Infodoradca+ MPiPS - https://wroclaw.praca.gov.pl/be/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca//-/InfoDoradcaPlus/litera/H?_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_code=323005&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_description=about&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_backUrl=https%3A%2F%2Fwroclaw.praca.gov.pl%2Fbe%2Frynek-pracy%2Fbazy-danych%2Finfodoradca%2F%2F-%2FInfoDoradcaPlus%2Flitera%2FH&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_level=P
Absolwent:
Akademia kształci z zakresu: Homeopatii (klinicznej, klasycznej, izopatii i informoterapii), medycyny w wybranych zagadnieniach, zarysu psychologii, zarządzania i BHP pracy homeopaty. Do ukończenia wymagane jest minimum 80% obecności, oraz zaliczenie poszczególnych przedmiotów i egzaminu końcowego.
Na podstawie posiadanych rejestrów Akademia wydaje absolwentom zaświadczenie zgodnie z §22 ust.3i4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 Marca 2019r , oraz dyplom ukończenia Międzynarodowej Akademii Medycyny Komplementarnej wraz z suplementem w języku polskim i angielskim. Ukończenie kursu pozwala na wykonywanie zawodu Homeopaty w Polsce i za granicą zgodnie z prawem miejscowym. Dla absolwentów spełniających wymogii jest możliwość zorganizowania egzaminu czeladniczego w zawodzie Naturopata.
Sprawy organizacyjne.
Nauka w Akademii na kierunku Homeopata obejmuje 11 zjazdów weekendowych (jeden zjazd/spotkanie w miesiącu) plus zjazd 12 połączny z egzaminem. Ilość godzin kursu obejmuje 288 godzin plus praca dydaktyczna* w wymiarze 632 godzin potwierdzona zaliczeniami. Łącznie ilość godzin kursu obejmuje 920 godz. Zajęcia będą odbywać się w ustalonych terminach z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Około 85% kursu realizowane jest on-line. Poszczególne wykłady będą łączone w bloki tematyczne. Warunkiem otwarcia kursu w danym terminie będzie zgromadzenie każdej kolejnej grupy 20 osób*.
Słuchacz ponosi koszt:
Absolwenci kursów Naturopta w MAMK mogą uczestniczyć w kursie Homeopata pomijając zajęcia z medycyny w tym i opłaty - szczegóły, prosimy o kontakt.
Opłata miesięczna licząc od drugiego zjazdu 450zł płatna do 07 każdego miesiąca, opłata za pierwszy zjazd 650zł, opłata egzaminacyjna końcowa 400zł. Egzamin w drugim terminie 400zł. Koszt całości kursu wynosi 6000zł. plus ewentualny koszt egzaminu poprawkowego. Pierwszą opłatę miesięczną należy wpłacić w terminie do 14.09.2023r. (wyjątekiem jest wcześniejsze utworzenie grupy) na rachunek podany w zakładce rekrutacja. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości opłaty miesięcznej, która może wynikać np. z czynników ekonomicznych. Program nauki może podlegać modyfikacji na potrzeby realizacji kurs.
W przypadku absolwentów uczelni medycznych (lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, ratownicy medyczni) istnieje możliwość przepisania wybranych przedmiotów. Na potrzeby realizacji programu kadra dydaktyczna może ulec zmianie.
Integralną częścią programu stanowi Statut MAMK.
* Pozostałe obciążenie dydaktyczne obejmuje konsultacje, przygotowanie i udział słuchacza w egzaminie/zaliczeniu. Samodzielną pracę słuchacza realizowaną poprzez przygotowanie do zajęć (np. opracowanie analizy przypadku). Przygotowanie do zaliczenia lub egzaminu z przedmiotu i zadanego materiału. Wyszukiwanie informacji z użyciem technik informacyjnych, praktyczne ćwiczenia z przygotowaniem i wykorzystaniem metod eksponujących nauczanie, takich jak: filmy, pokazy - prezentacja multimedialna.
* Organ prowadzący podejmuje decyzje o rozpoczęciu kierunku w przypadku grupy mniejszej niż 20 osób.
Szkolenie praktyczne:
Praktyka jest ważną częścią edukacji w Akademii, naszym celem jest przygotowanie specjalistów, którzy są w stanie sprostać zarówno codziennej praktyce jako homeopata ale również stawiać wyzwania w rozwoju osobistym i zawodowym. Zajęcia będą zawierać część teoretyczną i praktyczną między innymi zostaną przedstawione przypadki kliniczne oraz na podstawie obserwacji nauczycieli/wykładowców podejście do pacjenta. Posługiwanie się wywiadem medycznym i homeopatycznym zarówno z zakresu homeopatii klasycznej, klinicznej, medycyny, informoterapii w postawieniu właściwej oceny i dobrania odpowiedniego preparatu homeopatycznego.
Zakres kursu obejmuje następujące funkcje:
1. kształcenie w zakresie homeopatii lekarzy, lekarzy weterynarii, farmaceutów, magistrów i licencjatów pielęgniarstwa, absolwentów zdrowia publicznego jak i fizjoterapii;
2. kształcenie w zakresie homeopatii wszystkich innych osób z wykształceniem wyższym, które chcą wiązać zdobyte wykształcenie z medycyną naturalną;
3. kształcenie osób, które mają średnie wykształcenie medyczne jak: pielęgniarki, technicy medyczni, technicy farmaceutyczni itp;
4. kształcenie osób, które już w jakiejś formie wykonuję zawód naturoterapeuty, homeopaty i chcą uzupełnić swoje kwalifikacje;
5. upowszechnienie wiedzy z zakresu homeopatii i innych dziedzin medycyny komplementarnej w szerszych kręgach społecznych w drodze organizowania specjalnych kursów.
Warunkiem rozpoczęcia nauki jest posiadanie minimum wykształcenia średniego.
Wykładowcy biorący udział w szkoleniu:
- Dr n. med. Taras Szagajdenko
- Dr n. med. Leszek Szywała
- Dr Ralf Jeutter - homeopata klasyczny z ponad 25 letnim doświadczeniem - wykładowca w Londyńskiej Szkole Homeopatii, Nowym Jorku i Budapeszcie.
- Lek. med. Janusz Dąbrowski
- Lek. med. Marcin Sowiński
- Mgr farm. rat. med. Marek Molski
- Mgr Jolanta Kowal
- Mgr inż. Bogdan Szaniawski
- Farm. Małgorzata Jodełko-Studniarz, homeopata - licencjate LCHE, pedagogiczne/naczyciel
- ks.prezb. Andrzej Podlasin, Homeopata-licencjate LCHE, pedagogiczne/naczyciel, Irydolog, Mistrz Naturopata.
N.D.- Master of Naturopathic Medicine. http://www.podlasinandrzej.pl
Program obejmuje:
Blok 1: 340 godz.
1. Etyka w medycynie, komunikacja z pacjentem.
2. Anatomię i fizjologię,
3. Fizjopatologię,
4. Wybrane zagadnienia medyczne.
5. Pierwsza pomoc.
6. Różnicowanie stanów ostrych i zagrożenia życia,
7. Interpretacja wyników analitycznych.
8. BHP. Zarządzanie.
Blok 2: 580 godz.
1. Wprowadzenie do homeopatii.
2. Mikroelementologia - sole schusslera.
3. Homeopatia rezonansowa - Medycyna Informacyjna w homeopatii.
4. Homeopatia klasyczna.
5. Homeopatia kliniczna
6. Homotoksykologia
Terminy zajęć dotyczą naboru 2023 - Dabrowa Górnicza:
16 i 17 Września 2023r Medycyna, Pierwsza pomoc
14 i 15 Październik 2023r Medycyna
18 i 19 Listopad 2023r Medycyna
02 i 03 Grudzień 2023r. Medycyna, BHP, Etyka
13 i 14 Styczeń 2024r Homeopatia
17 i 18 Luty 2024r. Homeopatia
16 i 17 Marzec 2024r Homeopatia
13 i 14 Kwiecień 2024r Homeopatia
18 i 19 Maj 2024r Homeopatia
15 i 16 Czerwca 2024r Informoterapia
06 i 07 Lipca 2023r Informoterapia
?? i ?? Sierpnia Homeopatia i Egzamin
Zaktualizowano 17.03..2023r
Rekrutacja:
http://www.akademiamedycynykomplementarnej.pl/kategorie/rekrutacja
Często zadawane pytanie :
– czy będę mógł/mogła po ukończeniu szkolenia otworzyć własna praktykę/działalność w związku z sprzeczną informacją zamieszczoną na stronie MPiPS dot. kodu zawodu 323005?
Odpowiedź MPiPS zawarta w piśmie z dnia 23.05.2018r skierowanym do Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej w Dąbrowie Górniczej. Poniżej wybrane fragmenty dotyczące zagadnienia.
„Zawód homeopata ww. standarcie został przypisany do 3 grupy wielkiej technicy i inny średni personel, grupy elementarnej 3230 Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii – zgodnie z usytuowaniem tego zawodu w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeb rynku pracy”.
W odpowiedzi MPiPS jak i opinii prawnych, które zostały zlecone przez MSMK wynika jasno, że można wykonywać zawód Homeopaty po ukończeniu Kursu w naszych placówkach.
MPiPS tłumaczy, że zamieszczone wyjaśnienie dotyczące zawodu homeopata kod zawodu 323005 „nie reguluje kwestii dopuszczania do wykonywania zawodu, standaryzacji kształcenia, zdobywania nadawania uprawnień kwalifikacyjnych w zawodach usytuowanych w kwalifikacji, czy kontroli spełniania tych uprawnień w danym zawodzie na rynku pracy. Regulacja zawodu kwalifikacji zawodów i specjalności nie jest również tożsama z uregulowaniem prawnym zawodu (co często utożsamiają wnioskodawcy), czy uruchomieniem kształcenia w zawodzie. Kwalifikacja zawodów i specjalności jest tylko rodzajem „spisu z natury” zawodów występujących na rynku pracy wraz z przyporządkowanymi im symbolami cyfrowymi (kodami), zaś sama rejestracja zawodu w klasyfikacji oznacza tylko, że dany zawód został zidentyfikowany na rynku pracy i jest grupa osób, która go wykonuje”. …
„Rangi prawnej nie posiadają również standardy kompetencji zawodowych opracowywane (cyklicznie, w ramach kolejnych edycji projektowych) dla zawodów/specjalności usytuowanych w klasyfikacjach”….
„Umieszczenie zawodu/specjalności w klasyfikacji nie ma również wpływu na uruchomienie kształcenia lub szkolenia w danym zawodzie lub specjalności np. na studiach podyplomowych lub kursach specjalistycznych – czy wykonywaniu prac/świadczeń usług w danym obszarze zawodowym. Przy czym, co należy wyraźnie pokreślić, za programy szkoleniowe, metody i warunki kształcenia osób dorosłych odpowiadają dostawcy oferty edukacyjnej …. W przypadku zawodu homeopata – odpowiedzialność za świadczenie usługi szkoleniowej w tym zakresie spoczywa na Państwa organizacji – jako instytucji oferującej, m.in. taką ofertę edukacyjną. W przypadku osób zatrudnionych kontrola nad tym, aby osoba wykonująca zawód/świadczenie dane sługi była do niego odpowiednio przygotowana leży po stronie pracodawcy, który precyzuje szczegółowy zakres obowiązków oraz ustala zakres wymagań i odpowiedzialności na konkretnym stanowisku pracy. Natomiast w przypadku osób prowadzących własna działalność gospodarczą, obowiązek taki spoczywa na osobach prowadzących dany rodzaj działalności (art.18 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dnia 2 lipca 2014r. – tekst jednolity Dz.U.z 2017r.poz.2168)”.
„Należy jednakże raz jeszcze podkreślić, że standard kompetencji zawodowych należy traktować jako materiał informacyjny o zawodzie/specjalności, który może być przydatny m.in. dla osób stojących przed wyborem zawodu, kierunku kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego – standard nie posiada mocy prawnej”.
Reasumując: można wykonywać zawód Homeopata prowadząc własną działalność gospodarczą bądź zostać zatrudnionym przez pracodawcę. W tym drugim przypadku warunki i kompetencje jakie powinna posiadać osoba ustala pracodawca. W przypadku własnej działalności gospodarczej odpowiedzialność ponosi osoba ją prowadząca. W tym wypadku powinna ona legitymować się odpowiednimi kompetencjami lub wybrać kurs prowadzony w ramach systemu oświaty, który posiada najwyższy standard kształcenia. Także zgodnie z postanowieniami §5 Statutu Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej – cytuję:
„5. Realizowana jest zasada, że terapiami z zakresu medycyny komplementarnej (w tym homeopatii) zajmują się:
- osoby posiadające wykształcenie medyczne, które ukończyły szkoły, kursy o danej specjalności;
- osoby posiadające wykształcenie średnie, które ukończyły szkoły, kursy o danej specjalności posiadające w swoim programie nauczania podstawy medycyny.”
Link do opisu zawodu MPiPS:
https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/infodoradca//-/InfoDoradcaPlus/litera/H?_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_code=323005&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_description=about&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_backUrl=https%3A%2F%2Fpsz.praca.gov.pl%2Frynek-pracy%2Fbazy-danych%2Finfodoradca%2F%2F-%2FInfoDoradcaPlus%2Flitera%2FH&_occupationPlusportlet_WAR_nnkportlet_level=P